Autorka Komiks Pdf
CLICK HERE ===> https://bytlly.com/2t0sch
Rutu Modan (hebrajski: רותו מודן) (ur. 1966) - izraelska ilustratorka i autorka komiksów. Siostra aktorki i pisarki Dany Modan. Jej najsłynniejsza dotąd praca, Rany wylotowe (2007), została wydana w 2010 roku po polsku przez wydawnictwo Kultura Gniewu.
Ukończyła z wyróżnieniem Bezalel Academy of Art and Design w Jerozolimie. Po studiach była między innymi redaktorem izraelskiego wydania magazynu MAD wraz z Yirmi Pinkus. Wspólnie, w 1995, założyli grupę Actus Tragicus zajmującą się tworzeniem komiksów.
U nakladatelství Portál nevychází jen zajímavé a poučné publikace, ale také skvělé komiksy! Už jste měli možnost přečíst si komiks Stínka (recenze)? Komiksová publikace Stínka autorky Daniely Schreiter vypovídá o životě aspergerky velmi autenticky a živě. Titul se stal mým oblíbeným a na scénu přichází Introvertka v hlučném světě! Novinka, která je schopná pochopit introverta tak, jak nikdo jiný...
Introvertka, ilustrátorka a autorka Debbie Tung si také zažila svoje mezi lidmi a snadno dokáže zobrazit velké i malé nesnáze introvertů. Občas se cítíme nepochopení, ale s touto knihou... konečně víme, že na světě nejsme jediní, kteří společnost nevyhledávají a cítí se spokojení jen sami s knihou.
Není zapotřebí tuny slov, ba naopak je působivé, že autorka hovoří, když je to potřeba a vnímá tak své (i naše) potřeby. Jednoduché, krásné, černobílé ilustrace nezachází zbytečně do detailů a tím pádem snadno vykreslují myšlenku, na kterou se Debbie Tung snažila poukázat.
Ústřední hrdinkou je vlastně sama autorka Debbie. Prožíváte s ní vysokoškolská léta, přípravy na svatbu, manželství i vstup do práce. Nic není snadné, protože se jedná o skutečný život. O skutečné zážitky, o které se s námi autorka dělí. Zatímco ona je introvertka, její manžel je extrovert. Je báječné vidět, jak se takové typy doplňují.
Emotivní komiks to s city nepřehání, ale snadno z textu i ilustrací vnímáme nostalgii, zoufalství, když se Debbie dostává do úzkých a padá na ni úzkost. Když trpí sociální kocovinou a potřebuje klid sama pro sebe.
Příběh na sebe navazuje, ale jednotlivé části nejsou odlišené. Otočíte na novou stranu a můžete se cítit trochu zmatení, protože pasáž už se netýká předchozí kapitoly, ale nastává zcela nová scéna. Označení by tedy, alespoň v mém případě, bodlo, i když chápu, co tím autorka chce říct a proč svůj život bere jako jednolitý.
Tento kreativní, originální a naprosto perfektní komiks bych doporučila všem, kdo jsou introverti. Je na čase, aby vám někdo porozuměl, především cítíte-li se občas jako byste mezi společnost nezapadali. A také jej doporučuju všem, kdo chce nahlédnout do našeho nelehkého světa introvertů. Budete překvapení!
To, že život introvertů je plný výzev, z knihy Debbie Tung pochopíme po pár stránkách. Například z běžných společenských interakcí se mohou stát pěkně stresující situace, ale bohužel pro všechny introverty světa, nikdo nežijeme ve vzduchoprázdnu a s ostatními lidmi tudíž nějak komunikovat musíme. Debbie nám na svých obrázcích vysvětlí, jaký je přetěžký a předlouhý krok zpod peřiny ve vlastní ložnici do víru společenského dění. Naštěstí pro ní i její nově nalezené kamarády jej zvládla a nyní nám o tom všem může kreslit / psát milé komiksové příběhy, ve kterých se najde nejeden knihomol, introvertní sólista, zamyšlený intoš a vůbec my všichni, kteří chápeme, jaké výhody představuje společnost knih před společností ostatních (většinou užvaněných ) lidí.
To se Debbie (podle mě a jejích nadšených fanoušků) podařilo. Ilustrované postavy komiksu si oblíbíte. Vypadají sympaticky a normálně. Nejsou ničím (na první pohled) vyčnívající, příliš extravagantní a možná proto se s Debbie tolik introvertů rádo ztotožňuje. Hlavní postavou knihy je tedy sama autorka. Vypráví nám o své trnité cestě, na které jí byl hlavní překážkou právě její vrozený odstup od lidí, introvertní ladění, nadprůměrná láska ke knihám a samotě, přílišná ostýchavost, malá sebedůvěra a nízké sebevědomí. Naštěstí k fňukání zakomplexované chudinky má komiks skutečně daleko, je vtipný a i když se místy může někomu zdát trochu melancholicky posmutnělý, já jsem se u něj dobře bavila.
Další trefa do černého. Nebo spíš do černobílého autobiografického komiksu Debbie (Deborah) Tung. Debbie je introvertka snažící se bez větší úhony přežít v převážně extrovertním světě. Je vysoce senzitivní, empatická, plachá, trápí se nutkavými obavami a nadměrným přemýšlením. Sociální interakce pro ni představuje stres, neustále analyzuje chování své i svého okolí, rozebírá, co si myslí ostatní, trápí se tím. Za vším vidí své selhání, v lepším případě nedostatečnost. Její ideální představa trávení volného času je kombinace knihy, čaje a samoty, resp. společnosti někoho, kdo ji má rád a přijímá ji takovou, jaká je. Realita je přitom jiná. Studuje, poté nastupuje do zaměstnání, ve kterém není spokojená, musí komunikovat s kolegy, zapojovat se společenského dění a přitom se tvářit, že je to tak v pořádku, i když uvnitř trpí. Své každodenní starosti, expozice stresorům, boje větší i menší, ale také lásku k manželovi, knihám a vlastnímu bezpečnému prostoru zpracovává mj. v komiksových stripech.
Kresba Debbie Tung je specifická, nezaměnitelná. Její komiksová verze má ve většině políček stejné oblečení, pokud se cítí nesvá, naskakuje jí vyrážka v obličeji, valí oči, často drží v ruce knihu nebo čaj. Kresba věrně vystihuje emoce, rozložení Debbie je tak jasně patrné i bez textu.
U takových komiksů je prakticky nedocenitelná jejich přidaná hodnota. Možnost identifikace s autentickou postavou udělá mnohé. V případě Debbie Tung je osobní prožitek jasně patrný. Chvílemi se sice lehce točí v kruhu, ukazuje další a další pro ni náročné situace, komiks nicméně zvládla udržet pohromadě. Ačkoli jsem místy měla pocit, že se probírám stále tím samým, komiks nakonec graduje. Stačilo, aby Debbie akceptovala sama sebe, vyšla ze své komfortní zóny a mnohé vypadá jinak. Jasně, vše zalité slunce hned nebude, ale jedna životní kapitola/jeden komiks se tak může uzavřít. Možná.
Knihou nás provází samotná autorka. Potkáváme ji v době, kdy studuje vysokou školu. Pozvání na večírky čas od času přijmout musela, přesto se tam nikdy necítila dobře. Na ostatní studenty a své okolí působí divným dojmem. Proč se straní ostatních? Proč moc nemluví?
Knihu si ilustrovala sama autorka. Vzdáleně mi obrázky připomínají jiný komiks s názvem Stínka, který se zabývá Aspergerovým syndromem. Obrázky jsou v černobílém provedení a byly na nich vidět hrdinčiny emoce - štěstí, nejistotu, ale také strach.
Pierwszy komiks o ocenianiu kształtującym, autorstwa Danuty Sterny, ekspertki oceniania kształtującego i rysowniczki. Historia o klasie, w której Pani zaczęła stosować OK w pracy z uczniami, wszyscy założyli OK zeszyty i co z tego wynikło.
Książka Pejzaże miasta w komiksie. Studia nad komiksem skupia się na badaniach komiksu, gdzie motywem przewodnim staje się analiza przestrzeni miejskiej. Miasto jest tropem badawczym, ale też pretekstem do podjęcia zagadnień działania komiksu, jego struktury i składników.
Autorka zaczyna od przeglądu stanu studiów nad komiksem. Kolejną ważną część monografii stanowi przygotowanie narzędzi i metod, które są istotne w badaniu i analizowaniu komiksów. W książce skonstruowano i opisano warsztat badawczy, w tym nowe jego elementy. Z kolei w ostatniej części pracy można znaleźć przykłady analiz komiksów w świetle badania przestrzeni miejskiej, także z zastosowaniem opracowanych narzędzi.
Matylda Sęk-Iwanek, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie kulturoznawstwa, związana z Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z komunikacją wizualną, badaniami relacji obrazów i słów, w szczególności ikonotekstu i komiksu, oraz komunikacji niewerbalnej. Zajmuje się również kwestiami związanymi z antropologią przestrzeni miejskich, animacją kultury i kulturą popularną. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania wiedzy o komiksie, m.in. współorganizując Śląską Akademię Komiksu. Autorka licznych artykułów naukowych w dziedzinie komiksoznawstwa, nauk o mediach i kulturze. [31.12.2021]
O Zwierzyckim, postaci znanej w środowisku geologicznym, jeszcze przed wyjazdem na azjatycką placówkę przeczytał Piotr Firlus, od 2019 roku kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady w Dżakarcie. Jak mówi w rozmowie z PAP, uznał, że postać tego badacza i naukowca jest dla dyplomatów skarbem. Żeby spopularyzować wiedzę o profesorze, Firlus wpadł na pomysł, by w roku 60. rocznicy śmierci polskiego geologa upamiętnić go w komiksie.
Oficjalna premiera komiksu o prof. Józefie Zwierzyckim ma się odbyć w nadchodzącym tygodniu na politechnice w Bandungu. Jak poinformowała ambasada w Dżakarcie, publikacja zostanie rozesłana do bibliotek miejskich i uniwersyteckich w całej Indonezji i będzie prezentowana na spotkaniach z miejscowymi studentami i dziennikarzami. 2b1af7f3a8